Symbolika róż

Obraz róży ma wiele znaczeń: to symbol piękna, doskonałości, radości, miłości, szczęścia, dumy, mądrości, ciszy, tajemnicy. Obrazy mistycznego centrum, serca, raju, umiłowanego. Istnieje pewien język kwiatów, zgodnie, z którym kolor róży mówi o tych lub innych uczuciach. Te kwiaty są zwykle wybierane przez osoby, które są pewne siebie. Stoją mocno na nogach, cenią wygodę i stabilność. Kolor tego niezwykłego kwiatu ma swoje korzenie.

Żaden kwiat nie był obdarzony tak różnymi znaczeniami i symbolami jak róża. Od Greków róża została przeniesiona do Rzymu. Tu, w czasach Republiki, róża była uważana za symbol surowej moralności. Róża służyła, jako symbol odwagi, słynny rzymski generał Scypion Afrykański pozwolił swoim żołnierzom na dzień tryumfalnego wjazdu do Rzymu, mieć na rękach bukiety róż, aby utrwalić pamięć o ich odwadze.

Róża bez cierni to miłość od pierwszego wejrzenia, zgodnie z chrześcijańskimi legendami jest to cnota, która wyrosła w Raju, ale było to przed upadkiem człowieka. Po wypędzeniu Adama i Ewy z raju na róży pojawiły się ciernie przypominające o grzechu śmiertelnym. Róża ma dwa przeciwne znaczenia. Symbolizuje zarówno niebiańską doskonałość, jak i ziemską namiętność, czas i wieczność, życie i śmierć, płodność i dziewictwo. Na zachodzie róża symbolicznie zajmuje miejsce wschodniego lotosu.

Róże herbaciane są tradycyjnym symbolem rozstania. Ich symboliczne hasło „nigdy cię nie zapomnę” przypomina dawcy i adresatom ciepłe i niezapomniane momenty spotkań a także stałość. W perfumiarstwie retro zapach róż herbacianych zawsze był uważany za symbol piękna, kobiecości i romansu.

Biała róża jest „kwiatem światła”, symbolizuje miłość, harmonię, czystość, niewinność, wierność. Wręczając białe róże, darczyńca chce powiedzieć „podziwiam twoje nieziemskie i nieskazitelne piękno”. Biała róża jest symbolem wiecznej miłości, silniejszej niż wszystkie ziemskie uczucia. Dlatego na ślub jest wręczany bukiet białych róż.

Czerwone róże są symbolem pasji i pożądania, prawdziwej miłości. Wielu ludzi wie, że to czerwone i różowe pąki wydzielają niesamowity aromat, który wyraża głębokie uczucia. Ponadto czerwone róże przez cały czas były znakiem szacunku i podziwu dla osoby, dla której te kwiaty były przeznaczone.

Złączone w jeden bukiet białe i czerwone róże symbolizują miłość i harmonijną jedności poglądów konsensusu, zjednoczenie, długą i trwałą przyjaźń. Biało-czerwone róże, połączone ze sobą, symbolizują połączenie ognia i wody, unia przeciwieństw. W każdym przypadku, połączenie białych i czerwonych kolorów w bukiecie róż symbolizuje lojalność i jednomyślność, jak gdyby mówiąc adresatowi „Ty i ja to jedno”

Różowe róże często symbolizują nowy początek związku, nutkę uczuć, które być może w niedalekiej przyszłości, wybuchną pełną siłą i uderzą w serce dwóch kochanków. Kolor różowy róż w bukiecie wyraża wdzięczność i dumę, współczucie i ciepłe myśli, delikatne emocje i poczucie podziwu. Różowe kwiaty symbolizują uprzejmość, elegancję i wyrafinowanie..

Bordowa róża, oznacza namiętne uczucie miłości, szaleńczą pasję i podziw. Warto zauważyć, że ten szczególny kolor pączków jest uważany za tradycyjny podarunek i najpopularniejszy sposób wyrażania uczuć w Walentynki. Płatki bordowe z fioletowymi lub lawendowymi odcieniami mówią o uroku, wspaniałości i magnetyzmie, ale nie oznaczają silnego i trwałego uczucia. Jeśli bardziej szczegółowo przyjrzeć się symbolicznemu znaczeniu bordowych róż, można powiedzieć, że te kwiaty wyrażają urok właściciela bukietu i miłości od pierwszego wejrzenia.

Żółta róża to przyjaźń, szczęście, radość, kwiat, wyrażający najbardziej pozytywne emocje. Zgodnie z językiem kwiatów żółte róże nie mają nic wspólnego ze zdradą i zazdrością, chociaż taka interpretacja ich symbolicznego znaczenia jest bardzo powszechna. Żółte róże są symbolem przyjaźni i uznania, podziwu a także szacunku. Kiedy żółte kwiaty są przekazywane osobom o długich związkach małżeńskich, mają na myśli wymiar i słodycz związków rodzinnych, ale w niektórych sytuacjach te kwiaty mogą również symbolizować niewierność. Niewiele osób wie o ugodowych cechach żółtych róż.

Widząc żółty bukiet świeżych i cudownie pachnących róż w rękach swojej połówki, z którą ostatnio były ciche dni to znaczy tylko jedno: „zostawmy wszystko za sobą i zacznijmy nową stronę naszego związku”. Często są wręczane, aby świętować sukces i wyrazić dumę z czyichś osiągnięć.

Pomarańczowe róże wyrażają najlepsze życzenia, gorące uczucia i entuzjazm. Jeśli ktoś jest zakochany, pomarańczowe róże powiedzą o tym jego ukochanej. Pomarańczowy kolor róż może oddawać nie tylko urok, ale także dumę z powodu takich uczuć. Kolor ten wyraża inne silne uczucia, na przykład „jestem z ciebie taki dumny”.

Róże brzoskwiniowe są przejawem skromności. Są one często wręczane na cześć pomyślnego zakończenia spraw. Przy pomocy brzoskwiniowych róż można wyrazić ciepłe nastawienie, uczucie radości ze spotkania i wdzięczność. Te naturalne kwiaty są najlepszą ozdobą świątecznego stołu, przykrytego z jakiegokolwiek powodu.

Róże niebieskie to symbol tajemnicy, osiągnięcie niemożliwego. Takie niezwykłe ubarwienie nabrały różowe płatki przy pomocy selekcji i sztucznej hodowli odmian. Jednak niebieski kolor pąków róż ma różne odcienie. Na przykład liliowe odcienie płatków mogą wyrażać urok, podziw i pierwszą miłość.

Zielone róże, które nie tak dawno temu stały się gośćmi kwiaciarni, są symbolem płodności. Te kwiaty docenią osoby odnoszące sukcesy. Jak mówią psycholodzy, zielony to równowaga i stabilność. Nie można wyrazić miłości zielonymi różami, ale potrafią one opowiedzieć o zazdrości.

Tak się złożyło w historii, że czarne róże są symbolem smutku i symbolem śmierci. Ale nie tylko smutek i żal mogą wyrazić te majestatyczne kwiaty. Często symbolizują nowe początki, podróże lub nowe rzeczy. Podarowanie bukietów czarnych róż oznacza wyrażanie swojego podziwu dla siły i buntowniczego ducha tego, do którego są adresowane, ale niezwykle źle jest wyrazić przywiązanie za pomocą tych estetycznych kolorów. W obrzędach pogrzebowych symbolizuje życie wieczne, wieczną wiosnę, zmartwychwstanie.

Czteropłatkowa róża uosabia czterokrotny podział kosmosu, pięcioramienna róża reprezentuje mikrokosmos, a sześciopłatkowa róża reprezentuje makrokosmos. Obraz róży oglądany z góry nazywany jest rozetą.

https://www.wyslijkwiaty.com/bukiet-milosny-pocalunek-p-24.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *