Róża – bezcenny lek na przeziębienie

Róża to roślina, która słynie ze swojego niebywałego wręcz piękna. Od dawien dawna uznawana za królową kwiatów, stała się niezwykle częstą bywalczynią naszych domów, salonów i ogrodów. Kwiaty róży towarzysza wielu wzniosłym okazjom i uroczystościom, dodając im wzniosłości i podkreślając wagę każdego wydarzenia. Te niezwykle pięknej urody kwiaty posiadają niezwykle wiele odmian i wciąż powstają nowe warianty tych roślin. Nikt by już chyba dziś nie odważył się określić liczby hodowanych obecnie różanych gatunków. Najcenniejszym z nich są występujące powszechnie w naszym kraju liczne odmiany dzikiej roży.

Dzika róża, to roślina, której najważniejszym dla człowieka działaniem jest działanie zdrowotne. Powszechnie dziś wszystkim wiadomo, że kwiaty i owoce dzikiej roży, to najbogatsze występujące w naturze źródło witaminy C. Dlatego herbatka z róży jest nieocenionym środkiem działającym w okresie zimowym zbawiennie na naszą odporność, jak również doskonałym lekiem na wszelkiego rodzaju grypy i przeziębienia.

Lecznicze związki, pierwiastki i minerały ukryte w aksamitnych płatkach róż wpływają zbawiennie na naszą skórę, odmładzając ciało i łagodząc stany zapalne. Świeże płatki róż to doskonały okład na zmęczoną skórę, który pomoże jej w regeneracji, oraz złagodzi wszelkie jej podrażnienia. Kojące ekstrakty z płatków róż są składnikiem wielu olejków stosowanych do kąpieli, których wspaniałe działanie działa dobroczynnie nie tylko na nasze ciało, lecz również koi nasze zmysły. Dlatego płatki róży są niezwykle powszechnie stosowane w aromaterapii, mając działanie antydepresyjne, ściągające , łagodzące bóle głowy, a także przynoszące ulgę w stresie. Napar z płatków róż ma wiele dobroczynnych właściwości, Działa wspaniale na nasze serce, oraz wątrobę, reguluje także gospodarkę hormonalną w organizmie kobiet.

Obecnie w sprzedaży dostępnych jest niezwykle wiele cennych specyfików które powstały na bazie róży. Sklepy zielarskie i apteki prześcigują się wręcz w propozycjach dla swoich klientów.

Warto jednak czasem zadbać osobiście o różane zapasy, które pomogą nam przetrwać ciężką i za długą czasem zimę. Płatki dzikiej róży zebrane w suchy i słoneczny dzień doskonale nadadzą się zarówno do suszenia, jak i do wykonania pachnących latem zimowych przetworów. Wszystkim nam jest chyba doskonale znany delikatny zapach i smak różanych marmolad, powideł i dżemów, bez których wiele gospodyń nie potrafiło by usmażyć pączków. Owoce dzikiej róży, to prawdziwa i doskonale przyswajalna bomba witaminowa. Zebrane w czystym i nie skażonym terenie będą wspaniałym surowcem na różaną herbatkę.

Dzika róża rośnie powszechnie na obrzeżach dróg i lasów, spotykana jest również w polach. Występuje często zaroślach i na skwerach miejskich.

Warto więc pozyskiwać ja osobiście w czasie długich i nieco krótszych spacerów. Płatki róży zbieramy, gdy lato jest w pełni, natomiast jej owoce pozyskujemy późną jesienią, można je zbierać nawet po pierwszych przymrozkach.

Zasuszone płatki dzikiej róży, lub róży ogrodowej, będą swoim zapachem przypominać nam w środku zimy o pięknie i zapachach lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *